Skąd się bierze bezsenność?

Jeżeli masz jakiś większy problem, na coś cierpisz albo z czymś się zmagasz, w pierwszej kolejności, zanim podejmiesz się jakichkolwiek prób leczenia, musisz zdać sobie sprawę z tego, że nic nie bierze się z powietrza. Twój stan najprawdopodobniej jest wynikiem współistnienia pewnych czynników. Bezsenność w niemalże każdym przypadku ma swoją przyczynę, więc twoim głównym celem powinno stać się teraz dojście do tej przyczyny i jej całkowita eliminacja. Zastanów się, skąd właśnie u ciebie mogły wziąć się problemy ze snem. W zależności od ich przyczyny często bowiem trzeba je leczyć nieco inaczej.

W tym momencie za taką często powtarzającą się przyczynę bezsenności uznaje się wszelkiej maści zaburzenia psychiczne. Na ogół chodzi tu jednak o depresję. Bezsenność może wywoływać depresję, tak jak i depresja może prowadzić do bezsenności. Innymi zaburzeniami psychicznymi potrafiącymi doprowadzić do zaburzeń snu są: nerwica lękowa, zespół stresu pourazowego, a czasem nawet i silne fobie, jeżeli u chorego następuje okres częstego wystawiania się na kontakt ze stresującym bodźcem.

Tak jak olejek CBD na sen radzi sobie z bezsennością, tak niektóre bardziej „standardowe” środki farmakologiczne często tą bezsenność wywołują. Mowa tu przede wszystkim o lekach na depresję i nerwicę, ale nie tylko. Do bezsenności prowadzą też różne inne silne leki, zwłaszcza te przyjmowane regularnie albo np. te o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Przeanalizuj, czy przypadkiem czegoś takiego nie przyjmujesz. Jeżeli to lek wywołuje u ciebie bezsenność, warto porozmawiać z lekarzem o zastąpieniu go innym preparatem.

Próbując poradzić sobie ze swoim problemem, na pewno starasz się zachować odpowiednią higienę snu, dbasz o swoje samopoczucie i np. łykasz dodatkowo olejek CBD. A czy pamiętasz o ograniczeniu spożycia kawy? Zawarta w niej kofeina zawsze będzie utrudniać zasypianie, więc jeśli w twojej diecie jest jej dużo, nic dziwnego w tym, że dokucza ci bezsenność. Kofeinę trzeba ograniczać. Taka zmiana od razu powinna przynieść dobre efekty.

1 thought on “Skąd się bierze bezsenność?

  1. Niezwłocznie należy się zająć problemem z bezsennością. Zły sen wpływa na każdy aspekt naszego życia w negatywny sposób.

Comments are closed.