Co to jest zbilansowana dieta?

W dobie instagrama, postów sponsorowanych i reklam można odnieść wrażenie, że zdrowa, zbilansowana dieta to to samo, co dieta bezglutenowa, dieta ketogeniczna czy dieta bez laktozy. Coraz częściej korzystamy z usług firm cateringowych oferujących diety pudełkowe, które mają różne rodzaje diet do wybrania. Podobnie jest z popularnymi markami tworzącymi „jedzenie” w proszku, którego porcja ma zastąpić śniadanie, obiad czy kolację. Producenci twierdzą, że jest to tak samo dobre, tak samo odżywcze i podobnie smaczne jak zwykłe jedzenie.


Czy to wszystko wyżej wymienione można uznać za zdrowe odżywianie, tylko dlatego, że jest to popularne w internecie?


Popularność w internecie odnoszą te produkty, które mają dobry marketing i reklamują je osoby, które śledzą miliony fanów. Odnośnie diety trzeba mieć jednak swoją wiedzę.
Dieta ketogeniczna źle dobrana i zbyt długo stosowana może być niebezpieczna dla zdrowia, a można odnieść wrażenie, że firmy cateringowe chwalą się, że posiadają tego typu diety w swojej ofercie i zachęcają do skorzystania z nich.


Dieta bezglutenowa jest popularna przez żonę jednego z najlepszych polskich piłkarzy, ponieważ ma ona posłuch milionów Polaków. Chwała jej za rozpromowanie tego tematu, bo wzrosła świadomość badania się i dostępność produktów bezglutenowych na półkach sklepowych, jednak większość osób stosujących tę dietę myślą, że się zdrowo odżywiają. To nie jest prawda, dieta bezglutenowa jest stworzona dla osób, których organizm nie toleruje glutenu. Zwykła osoba stosowanie takiej diety może uznać za całkowicie bezsensowną.


Pojęcie zbilansowanej diety nie zmieniło się od kilkudziesięciu lat – nadal jest to zdrowe, pożywne 5 posiłków dziennie i włączanie do diety owoców i warzyw oraz picie odpowiedniej ilości płynów. Jedz na co masz ochotę, byle łączyć ze sobą różne składniki i unikać gotowego jedzenia typu fast food. O ile nie jesteś sportowcem zawodowym lub nie przygotowujesz swojego ciała do turniejów sylwetkowych czy fitness – w zupełności takie podejście do diety wystarczy.