Dlaczego hazard uzależnia?

blackjack

Uzależnienie od hazardu może działać bardzo podobnie do uzależnienia od narkotyków. W obu przypadkach ścieżka nagrody w mózgu może być stymulowana, tworząc poczucie satysfakcji. Stymulacja tej ścieżki nagrody wyzwala uwalnianie chemicznego przekaźnika zwanego dopaminą, co prowadzi do uczucia euforii.

Produkty hazardowe, które umożliwiają łatwą i szybką grę, szczególnie w przypadku zakładów ze stałymi kursami, mogą również uzależniać. A to dlatego, że „prawie wygrane”, czyli przegrane zamaskowane jako wygrane, również pobudzają ścieżkę nagrody w mózgu.

Ażeby zregenerować to uczucie, niektóre osoby mogą powtarzać zachowania hazardowe. W rezultacie gracze mogą wypracować tolerancję, powodując, że neurony w ich mózgu się przystosują i zaczną produkować mniej dopaminy w odpowiedzi na to zachowanie. Aby to przezwyciężyć, kompulsywni hazardziści często angażują się w bardziej ryzykowne przedsięwzięcia, ponieważ chcą stworzyć takie samo poczucie satysfakcji. Z tego powodu mogą mieć trudności z zaprzestaniem hazardu.

Ten cykl zachowań może prowadzić do uzależnienia i zaburzeń hazardowych. Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie osoby uprawiające hazard rozwiną uzależnienie od hazardu.

Jak diagnozuje się uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu może zostać zdiagnozowane przez lekarza lub innego specjalistę ds. zdrowia psychicznego. Lekarz ocenia nawyki związane z hazardem, a także historię medyczną i stan zdrowia psychicznego. Przeglądanie historii medycznej może ujawnić pewne leki lub problemy zdrowotne, które mogą przyczynić się do nasilenia zachowań kompulsywnych.

Ocena psychiatryczna jest również często przeprowadzana w celu oceny stanu zdrowia psychicznego i ustalenia, czy jakiekolwiek zaburzenia zdrowia psychicznego mogą przyczyniać się do nadmiernego hazardu.

Na przykład, w Stanach Zjednoczonych uzależnienie od hazardu jest formalnie diagnozowane za pomocą Diagnostycznego i Statystycznego Podręcznika Zaburzeń Psychicznych (DSM-5) opublikowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. Na całym świecie stosowane są również inne kwestionariusze, takie jak Indeks Problemu Hazardu (PGSI).

Jak leczyć uzależnienie od hazardu

Leczenie uzależnienia od hazardu zaczyna się od rozpoznania przez gracza swojego zaburzenia. Może to być jeden z najtrudniejszych elementów leczenia kompulsywnego hazardu, ponieważ kompulsywnym hazardzistom często bardzo trudno przyznać, że mają problem.

W niektórych przypadkach leki, które leczą zaburzenia psychiczne, takie jak leki przeciwdepresyjne lub stabilizatory nastroju, mogą pomóc w ograniczeniu zachowań związanych z hazardem. Długoterminowe leczenie w celu przezwyciężenia uzależnienia od hazardu często koncentruje się na zmianach zachowania i wsparciu. Często mogą być też korzystne terapia behawioralna lub terapia poznawczo-behawioralna.

Terapia behawioralna polega na systematycznej ekspozycji na zachowania związane z hazardem w celu zmniejszenia popędów. Z kolei terapia poznawczo-behawioralna koncentruje się na zastępowaniu niezdrowych zachowań i przekonań zdrowymi i pozytywnymi.

Pomocne mogą być również grupy wsparcia, takie jak Anonimowi Hazardziści. Poprzez te interwencje gracze powinny dążyć do tworzenia barier między sobą a hazardem, zmieniać sposób postrzegania hazardu i rozwijać nowe hobby.

Innym sugerowanym narzędziem jest samowykluczenie, które polega na zablokowaniu swojego dojścia do hazardu. Można to zrobić za pomocą określonego oprogramowania używanego do blokowania hazardu online (np. Gamban lub BetBlocker). Albo można to osiągnąć, kontaktując się z operatorem gier hazardowych i swoim bankiem. Najlepsze kasyna online zapewniają takie opcje na swojej stronie.

W zależności od potrzeb i zasobów danej osoby leczenie może obejmować programy stacjonarne, programy ambulatoryjne, a także placówki leczenia stacjonarnego. Ważne jest, aby pamiętać, że pomimo leczenia nadal istnieje ryzyko nawrotu choroby, szczególnie w przypadku kontaktu z innymi graczami lub środowiskami hazardowymi.

A jeżeli ktoś czuje się szczególnie narażony na ryzyko nawrotu, powinien zdecydować się na wizytę u lekarza lub pracownika zajmującego się zdrowiem psychicznym.

Jak pomóc osobie uzależnionej od hazardu

Może to być dość trudne zadanie, jeśli ukochana osoba zmaga się z uzależnieniem od hazardu. Ważne jest, aby zwracać uwagę na oznaki problemu, takie jak nadmierne uprawianie hazardu, zaabsorbowanie, kłamstwa i często zmiany stylu życia.

Pierwszym zalecanym krokiem jest rozmowa z osobą uzależnioną. I chociaż nie możemy zmusić kogoś do konfrontacji z nałogiem, z pewnością możemy zaoferować swoje wsparcie, jeśli jest to bezpieczne. Możemy również zachęcić gracza do szukania profesjonalnej pomocy w radzeniu sobie z nałogiem, gdy już poczuje się na to gotowy.

Jeśli uzależnienie bliskiej osoby powoduje problemy, takie jak niepokój, wówczas warto też dla siebie poszukać wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego.