Jak długo trwa wzrost włosów?

Istnieje tysiąc różnych rodzajów włosów i dla większości ludzi są one jedną z cech, które mocno zaznaczają naszą osobowość.

Ale jak długo rosną nasze włosy? Czasami mamy wrażenie, że rosną bardzo powoli. Nie widzimy żadnych postępów. Innym razem, zwykle zbiegając się z dobrą fryzurą, która fantastycznie nam odpowiada lub ze świeżo nałożoną farbą do włosów, widzimy jak w ciągu kilku dni zaczyna się pojawiać odrosty.

Swoją drogą, zapewne niejednokrotnie słyszałaś, że warkocze to jedna z fryzur, która najbardziej chroni włosy, a co za tym idzie sprzyja ich wzrostowi. Cóż, musimy ci powiedzieć, że to prawda, to nie jest miejska legenda. Nie bez powodu: struktura warkocza w przeciwieństwie do kucyka zapobiega łamaniu i rozdwajaniu się końcówek… w ten sposób nie łamią się one i nie kruszą, a włosy zachowują swoją długość.

Wzrost włosów jest zmienny i zależy od wielu czynników. Zdarzają się sytuacje, gdy rośną one szybko, lub gdy przesuszenie końcówek jest tak silne, że powoduje łamanie się włosów lub nasze włosy są tak zniszczone, że wypadają, a nawet może dojść do łysienie.

Etapy wzrostu włosów

  • Faza anagenu – nasze włosy mają średnią żywotność od 6 do 8 lat.  Po tym czasie wypada i powstaje nowy korzeń, z którego wyrosną nowe włosy.
  • Faza katagenu – gdy ustanie produkcja komórek włosowych – po 6-8 latach życia – włosy obumierają. Z tego powodu każdego dnia z naszej głowy wypada od 50 do 100 włosów.
  • Faza telogenu – jest to faza pośrednia między śmiercią włosa a początkiem tworzenia się mieszka włosowego. Trwa od 1 do 4 miesięcy

Czy te fazy dotyczą wszystkich osób?

Oczywiście, ale są pewne czynniki, które mogą wpłynąć na czas trwania tych poszczególnych faz. Genetyka, styl życia, higiena osobista, wiek, zmiany hormonalne itp. są niewątpliwie odpowiedzialne za wypadanie włosów u kobiet i łysienie u mężczyzn.

Jak długo trwa wzrost włosów?

  • 1 dzień – od 0,4 do 0,5 milimetra na dobę.
  • Tydzień – jeśli pomnożymy dzienny przyrost przez 7 dni tygodnia to wychodzi 3 milimetry.
  • Miesiąc – od 1 do 1,5 centymetra.
  • 1 rok – pod koniec roku Twoje włosy urosną średnio o 15 centymetrów. Dowiedz się, jak dbać o długie włosy.

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę to, czy włosy są zdrowe, czy nie, czy końcówki są oczyszczone i czy mamy przerzedzone włosy.