Jaki jest prawidłowy poziom magnezu we krwi?

Przyjmowanie magnezu jest uzyskiwane z diety. Pzy sotosowaniu zdrowej i zbilansowanej diety nie powinno być niedoboru ani nadmiaru magnezu we krwi.

Co to jest magnez?

Magnez (Mg) jest minerałem obecnym w różnych strukturach organizmu. Można go znaleźć w kościach, mięśniach i tkankach miękkich.

Spożycie magnezu uzyskuje się z pożywienia. Bogate w magnez są między innymi ryby, owoce morza, orzechy, pełne ziarna, rośliny strączkowe, owoce takie jak banany, warzywa, kawa i kakao. Po spożyciu Mg przechodzi do organizmu po wchłonięciu w jelicie cienkim.

Prawidłowy poziom magnezu

Za prawidłowy poziom magnezu (mierzony we krwi) uważa się poziom w granicach 0,85-1,1 mmol/L. W zdrowej, zbilansowanej diecie w krajach zachodnich nie powinno być niedoboru ani nadmiaru we krwi. Generalnie sytuacje hipo (niskiego magnezu) lub hipermagnezemii występują w związku z obecnością chorób, w których dochodzi odpowiednio do utraty lub zmniejszonej eliminacji Mg. W https://prank.pl, dowiesz się jak utrzymywać zdrowy poziom wszystkich minerałów w organizmie.

Niski poziom magnezu

Gdy we krwi jest niski poziom Mg, następuje również spadek innych jonów będących w równowadze z MG, czyli wapnia i potasu. Zubożenie tych elementów może prowadzić do objawów neurologicznych, takich jak drgawki, skurcze, drżenie i osłabienie mięśni.

Wysoka zawartość magnezu

Nadmiar Mg objawia się głównie objawami ze strony układu pokarmowego: nudnościami, biegunką i bólami brzucha, a także może prowadzić do osłabienia mięśni i rzadziej do objawów kardiologicznych (niedociśnienie, zaburzenia rytmu serca).

Jaki jest jego związek z chorobami?

Przeprowadzono szereg badań mających na celu ustalenie związku magnezu z czynnikami predysponującymi lub jego związku przyczynowego z określonymi chorobami. Dotychczasowe dowody naukowe są niewystarczające, aby ustalić wyraźny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy niskim poziomem magnezu a wystąpieniem objawów klinicznych.

  • Przewlekły niski poziom Mg został powiązany ze zwiększonym ryzykiem wysokiego ciśnienia krwi, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, osteoporozy, migreny i depresji.
  • Mg bierze udział w metabolizmie glukozy, stąd obniżony poziom może prowadzić do upośledzenia kontroli glukozy.
  • Choroby serca: nadciśnienie tętnicze i choroby układu krążenia. W badaniach zaobserwowano wpływ Mg na obniżenie ciśnienia krwi, ale bez znaczenia klinicznego.
  • Migrena. Niedobór magnezu został włączony w rozwój migreny, a jego niski poziom u pacjentów podczas ataku migreny. Badania z podawaniem magnezu jako profilaktyki lub w celu zwalczania bólu wykazały jednak ograniczoną skuteczność, ponieważ nie jest on zalecany w wytycznych praktyki klinicznej.
  • Depresja. Chociaż zalecano go w profilaktyce, nie ma dowodów na to, że zwiększone spożycie Mg zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.