4 środki zaradcze, które łagodzą refluks u niemowląt

Refluks jest bardzo częstą przypadłością u wielu niemowląt do szóstego miesiąca życia. Czy sprawdzałaś, czy Twoje dziecko wypluwa małe porcje mleka z ust podczas jedzenia lub zaraz po każdym karmieniu? Odkryj 4 środki zaradcze, aby złagodzić refluks u niemowląt, poniżej.

Jak naturalnie zapobiegać refluksowi u niemowląt?

Refluks żołądkowo-przełykowy to częsta dolegliwość, na którą cierpi wiele dzieci, zwłaszcza noworodków. O refluksie mówi się, gdy dziecko często regurgituje (nie wymiotuje) po karmieniu lub nawet podczas jedzenia.

Według informacji ze strony https://dolegliwosci.pl/ zaburzenie to występuje głównie dlatego, że układ pokarmowy dziecka nie jest w pełni dojrzały i zastawka regulująca przechodzenie pokarmu z przełyku do żołądka, czyli kardia, nie zamyka się jeszcze prawidłowo. Z tego powodu część mleka, które dziecko połyka, wraca z żołądka do ust po zjedzeniu przez dziecko. W większości przypadków refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. W międzyczasie możesz jednak pomóc dziecku złagodzić objawy tego zaburzenia trawienia.

Zmiana pozycji podczas karmienia

Niezależnie od tego, czy dziecko jest karmione piersią, czy butelką, jednym z najskuteczniejszych środków łagodzących refluks jest zmiana pozycji dziecka podczas jedzenia, tak aby jego główka znajdowała się nieco wyżej niż brzuch, a nie na tym samym poziomie.

Karmienie bez pośpiechu

Powolne i niespieszne jedzenie jest jednym z kluczy do uniknięcia refluksu, gazów i wielu innych dolegliwości żołądkowych typowych dla niemowląt. Z tego powodu zawsze staraj się przyjmować wszystkie karmienia spokojnie, aby dziecko nie czuło się przez Ciebie zestresowane.

Pozwól mu również na tyle przerw, ile potrzebuje i zaproś go do przerwania bekania kilka razy w ciągu karmienia. Dodatkowo, jeśli dziecko płacze podczas jedzenia, warto poczekać aż się uspokoi przed kontynuacją karmienia, bo to powoduje, że połyka dużo powietrza.

Zmiana pozycji w łóżeczku

Oprócz zmiany pozycji dziecka podczas karmienia, można również lekko podnieść ściankę lub poduszkę łóżeczka dziecka. Najbezpieczniej jest podłożyć pod materac poduszkę, poduszkę lub po prostu ręcznik, tak aby lekko odchylić materac w miejscu, w którym podczas snu spoczywa głowa dziecka. Poprzez zmianę pozycji, siła grawitacji pomaga niemowlętom zapobiegać refluksowi podczas snu.

Unikanie pewnych zapachów

Udowodniono również naukowo, że dzieci, które podczas karmienia narażone są na silne zapachy, takie jak perfumy, odświeżacze powietrza czy dym tytoniowy, również częściej cierpią na refluks. Dlatego staraj się karmić dziecko w czystym otoczeniu, a podczas karmienia dziecka unikaj używania perfum i innych silnie pachnących kosmetyków.

Podsumowanie

Jeśli mimo tych wszystkich zaleceń stan dziecka nie poprawia się, warto skonsultować się z pediatrą, ponieważ dziecko może wymagać leczenia, aby złagodzić ten stan. W takim przypadku najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zwykle podanie dziecku leku zobojętniającego lub chroniącego żołądek, ponieważ tego typu leki poprawiają funkcjonowanie kardiomiocytów i zwykle kładą kres problemowi. Czasami zdarza się również, że podaje się dziecku lek przeciwhistaminowy lub inhibitor pompy protonowej, ale to wszystko są zabiegi medyczne, które muszą być przepisane przez pediatrę.