regeneracji tkanek może być łatwiejsze dzięki nowej metodzie naczyń krwionośnych

Naukowcy z University of Bath i Bristolu Heart Institute, zarówno w Wielkiej Brytanii, opisuje swoją nową technikę do uprawy 3-D naczynia krwionośne w czasopiśmie Scientific Reports.

Sugerują one, z powodu sposobu ich uprawy naczyń krwionośnych w 3-D rusztowania stosuje się komórki od pacjenta, co zmniejsza ryzyko odrzucenia przeszczepu.

Pomysł medycyny regeneracyjnej jest zastąpienie uszkodzonych organów i tkanek u pacjentów z nowymi. Najlepiej, powinny one być wytwarzane przy użyciu materiału pochodzącego z ciała pacjenta, w celu zmniejszenia ryzyka odrzucenia przez układ odpornościowy.

Idealne zastosowanie takiego inżynierii tkankowej jest niewydolność serca, w którym serce nie może pompować wystarczającej ilości krwi w organizmie, ponieważ mięsień sercowy stał słaby lub sztywne. Teoretycznie nowy mięśnia sercowego zaprojektowane w laboratorium mogą być przeszczepione do zastąpienia zużytego tkanki u pacjenta.

Jednak w praktyce medycyny regeneracyjnej są hamowane ze względu na problemy z wygenerowaniem dopływ krwi do nowej tkanki.

Dr Giordano Pula, kierownik zespołu badań i wykładowca farmakologii na Uniwersytecie w Bath, wyjaśnia:

„Głównym wyzwaniem w dziedzinie inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej jest dostarczenie nowej tkanki z siecią naczyń krwionośnych i łącząc go z istniejącym dopływem krwi pacjenta, co ma zasadnicze znaczenie dla przetrwania tkanki oraz integrację z sąsiadującymi tkankami.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *