Raka skóry można zapobiegać z ‚genu ochrony przeciwsłonecznej „

Starszy autor Chengyu Liang, z Keck School of Medicine na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USC) i współpracownicy publikują swoje wyniki w czasopiśmie Molecular Cell.

Rak skóry jest najczęstszą postacią raka u mężczyzn i kobiet w Stanach Zjednoczonych.

Według American Cancer Society, każdego roku około 3,3 miliona Amerykanów zdiagnozowano podstawnych i płaskonabłonkowego raka skóry komórek, a około 76.380 Amerykanów diagnozuje się raka czerniaka skóry – najgroźniejszych form.

Skin Cancer Foundation, że stan ultrafioletowe (UV) jest uważany za główną przyczynę podstawnych i płaskonabłonkowego raka skóry komórek, natomiast Liang i wsp pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV jest przyczyną ponad 90 procent przypadków raka czerniaka skóry.

Promieniowanie UV – przed słońcem i garbowania łóżka i lampy – uszkodzenia DNA komórek skóry, co może powodować mutacje genetyczne, które prowadzą do raka skóry.

Ale w nowym badaniu naukowcy ujawniają odkrycie genu, który wydaje się chronić przed skutkami uszkodzenia komórek skóry związane UV, torując drogę do ewentualnej strategii prewencyjnej raka skóry.

Ich badaniu, Liang i wsp badano działanie promieniowania UV odporności związanego genu (UVRAG).

Poprzednie badania sugerują, że gen odgrywa rolę w chorobie o nazwie skóra pergaminowa, który zwiększa wrażliwość na światło słoneczne, zwiększając ryzyko raka skóry.

Jednakże rola UVRAG u zdrowych osób, a te z raka skóry jest niejasna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *