Jak nastrój i stres zmniejszają żywotność

Zespół z Indiana University School of Medicine i The Scripps Research Institute, CA, przeprowadził wieloaspektowy projekt śledczego podstawę genetyczną przedwczesnego starzenia się w odpowiedzi na stres i choroby psychiatrycznej.

Korzystanie ludzkich uczestników i Caenorhabditis elegans, jedno z najczęściej badanych robaków planecie Ziemi, naukowcy zagłębił się tego trudnego do pytania.

Udało im się zidentyfikować tratwę genów, które wydają się kontrolować wpływ nastroju i stresu odpowiedzi na trwałość organizmu.

Po analizie genów dalej, dr Niculescu i jego zespół odkryli, że geny te zmieniły swoje stopy wypowiedzi z wiekiem. Badając geny osób, które doświadczyły znacznych zaburzeń nastroju stres lub – na przykład ludzie, którzy popełnili samobójstwo – zauważyli zmiany w ekspresji tych genów.

Zmiany te są takiego typu, który zwykle jest związane z krótszych długości życia i przedwczesne starzenie.

Wcześniejsze badania, przeprowadzone przez jednego z współtwórców obecnym badaniu, Michael Petrascheck, Ph.D., stwierdzono, że gdy C. elegans był narażony na mianseryna – lek przeciwdepresyjny – zwierzęta żyły dłużej. Ten działał jako punkt wyjścia dla niniejszego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *