Biomarker odkrycie może ułatwić zapobieganie otyłości

Otyłość zwiększa ryzyko wielu stanach zdrowotnych, w tym choroby serca, udaru, cukrzycy typu 2, oraz niektórych rodzajów raka.

Jako takie, wysokie wskaźniki otyłości w USA oznaczają stan stał się poważnym problemem zdrowia publicznego.

Podczas przejadanie się i brak aktywności fizycznej są uważane za głównych przyczyn nadwagi i otyłości, naukowcy coraz częściej mogą występować inne czynniki podczas zabawy.

W nowym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Nature naukowcy ujawniają, jak peptyd zwany neurotensyny (NT) sprzyja otyłości poprzez zwiększenie wchłaniania tłuszczu.

NT jest produkowany głównie w ośrodkowym układzie nerwowym i przewodu pokarmowego. Peptyd jest zaangażowany w regulacji metabolizmu tłuszczu; jest on uwalniany po spożyciu tłuszczu i sprzyja absorpcji tłuszczu w jelitach.

Poprzednie badania wykazały, związek między NT i zwiększony wzrost niektórych nowotworów, podczas gdy inne badania wykazały, że wysoki poziom czczo Pro-NT – hormonu, który jest prekursorem NT – jest związane z rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego i raka piersi.

Lider Studium dr Mark Evers, dyrektor University of Kentucky Markey Cancer Center i jego współpracownicy twierdzą, że ich odkrycia wskazują, że NT może być obiecującym celem w leczeniu otyłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *