Utrzymanie dopasowanie może pomóc w zapobieganiu raka

Międzynarodowy zespół naukowców – w tym badaczy z National Cancer Institute (NCI) w Bethesda, MD, i American Cancer Society w Atlancie, GA – raportuje wyniki w czasopiśmie JAMA Internal Medicine.

Z analizy wynika, że ​​ryzyko zachorowania na siedem rodzajów raka wynosiła co najmniej 20 procent niższe o 10 procent najbardziej aktywnych uczestników, w porównaniu z 10 proc najmniej czynnej.

Badacze potwierdzono już znany związek między wyższymi poziomami ćwiczeń, zmniejszając równocześnie ryzyko raka okrężnicy, raka sutka, i raka błony śluzowej macicy i dodano 10 innych nowotworów do listy.

Największe zmniejszenie obserwowano w ryzyka dla gruczolakoraka przełyku, raka wątroby, raka wpustu żołądka (część brzucha), raka nerki i białaczki szpikowej.

Mniejsze – lecz wciąż znaczące – zmniejszenie obserwowano w szpiczaka, raka głowy i szyi, odbyt i pęcherza moczowego.

Naukowcy odkryli również, że w większości przypadków, związki między ćwiczeń i raka były podobne w normalnych, jak i osób z nadwagą oraz u palaczy i osób, które nigdy nie paliły.

Jednakże, chociaż zmniejsza się ryzyko stwierdzono w przypadku raka płuc, to wydaje się być tylko istotne dla aktualnych i poprzednich palaczy (w przeciwieństwie do nigdy nie paliły tytoniu). Naukowcy twierdzą, że przyczyny tego są nadal badane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *