Ryzyko Alzheimera wyższe u osób z trądzikiem różowatym

Naukowcy z Danii, który doszedł do tego wniosku podkreślają również, że ryzyko jest najwyższe u osób starszych oraz tych, których skarga skórę zdiagnozowane przez dermatologa w szpitalu.

Zespół przeprowadził badania, ponieważ istnieją dowody na trądzik różowaty jest związany z wyższym poziomem niektórych białek, które odgrywają również rolę w różnych zaburzeniach mózgowych wyniszczających, takich jak choroba Alzheimera i inne demencje. Białka obejmują metaloproteinazy macierzy i peptydów przeciwdrobnoustrojowych.

W Annals of Neurology, naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób zbadać związek pomiędzy trądzikiem różowatym i otępienie z danymi w rejestrach duńskich obejmujący lata 1997-2012, kiedy nie było prawie 6 milionów obywateli duńskich w wieku 18 lat, w tym prawie 83.500 pacjentów z trądzikiem różowatym.

Osoby obserwowano aż do końca 2012 roku, lub dopóki nie opuścił Danię i zdiagnozowano demencję lub zmarło – cokolwiek było pierwsze. W sumie ponad 99.000 opracowany demencję, w tym około 29.000, u których rozpoznano chorobę Alzheimera.

Kiedy analizuje dane, naukowcy odkryli, że w porównaniu z pacjentami, którzy nie mieli reklamacji skóry, osoby z trądzikiem różowatym miał 7-procentowy wzrost ryzyka wystąpienia demencji oraz 25-procentowy wzrost ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera, z ludźmi starszymi w wyższej klasy ryzyka ,

Dla kobiet, podniosła ryzyko choroby Alzheimera związana z trądzikiem różowatym wynosił 28 procent, podczas gdy dla mężczyzn z zaburzeniami skóry było 16 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *