Could baseny, wanny z hydromasażem zwiększa ryzyko mutacji genów?

Badanie pokazuje, że środki dezynfekujące dodawane do wody z basenów i jacuzzi zwolnić ubocznych, gdy reaguje z potu użytkowników, moczu i innych związków, i że mają one potencjał, aby spowodować uszkodzenie DNA.

Co więcej, zespół odkrył, że im więcej baseny i jacuzzi są używane, tym silniejsze działanie produktów ubocznych.

Współautor badania Susan D. Richardson, Wydziału Chemii i Biochemii na Uniwersytecie Południowej Karoliny, a koledzy publikuje swoje odkrycia w czasopiśmie Environmental Science & Technology.

Powszechnie uznaje się, że chlor i inne substancje stosowane do dezynfekcji basenów i jacuzzi reagują z materią organiczną – w tym mocz i pot z ludźmi – stworzenie produktów ubocznych dezynfekcji (DBPs).

„Mimo, że leczenie nie jest ważne do inaktywacji patogenów szkodliwe, niepożądane skutki zdrowotne związane z ekspozycją na DBPs, takich jak astma i raka pęcherza moczowego, odnotowano w ludzkich badaniach epidemiologicznych”, twierdzą autorzy.

Oni jednak pamiętać, że nie było żadnych badań dotyczących mutagenności takich produktów ubocznych – to znaczy, jak te produkty uboczne są zdolne do zmieniania DNA organizmu oraz zwiększa ryzyko mutacji genetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *